TED je nezisková organizácia, ktorej cieľom je šíriť nápady a myšlienky. Od roku 1984, keď sa konala prvá konferencia v Kalifornii, sa TED neustále rozrastá a rozvíja viaceré iniciatívy. Každoročne sa konajú dve výročné konferencie, počas ktorých majú svetoví myslitelia možnosť prezentovať svoje myšlienky a odovzdávať ich ostatným. Mnohé z týchto rozhovorov sú sprístupnené širokej verejnosti na stránke TED.com. Svojou účasťou prispeli na konferenciách TED mnohé známe mená ako Bill Gates, Jane Goodall, Elizabeth Gilbert, Sir Richard Branson, Nandan Nilekani, Philippe Starck, Ngozi Okonjo-Iweala, Sal Khan, či Daniel Kahneman.

V roku 2009 vznikol formát TEDx. Písmeno „x“ predstavuje nezávisle organizované podujatie, ktoré umožňuje ľuďom spoločne sa stretnúť a vypočuť si názory rôznych rečníkov. TEDx prebieha ako samostatne organizovaný formát, pričom samotný TED nezohráva úlohu organizátora, ale poskytuje všeobecný rámec doplnený o licenciu. Prepojenie živých vystúpení rečníkov a premietaných videí vedie k hlbokej diskusii a rozširovaniu obzorov. Jeho súčasťou je aj podujatie pre mládež TEDxYouth.

Formát TEDx sa nesie v duchu motta „myšlienky hodné šírenia“.  Tieto miestne, samostatne organizované podujatia prinášajú ľuďom možnosť stretnúť sa a zažiť podujatie pripomínajúce konferenciu TED. Rovnakú myšlienku a príležitosť chceme vytvoriť aj my, študenti a študentky Univerzity Komenského, a priviesť na akademickú pôdu zaujímavých rečníkov s nápadmi a inšpiráciami, a to práve prostredníctvom podujatia TEDxUniverzitaKomenského. Chceme vytvoriť príjemnú atmosféru a dopriať svojim rovesníkom, ale i starším kolegom a vyučujúcim, plnohodnotný zážitok z prednášok, podnetné diskusie, príležitosti nadviazať nové vzťahy, ale i získať cenné skúsenosti.