O čom bude TEDxTalk?

O hrozbách, ktoré predstavujú klimatické zmeny, sme vedeli už desaťročia. Volali sme to globálne otepľovanie. Vedeli sme, že ťažbou a následným spaľovaním fosílnych palív vypúšťame do atmosféry CO2. A atmosféra je čoraz menej priepustná. Vzniká skleníkový efekt, ktorý následne ohrieva zemskú atmosféru. Priemerná ročná teplota stúpa, topia sa ľadovce, mení sa klíma. Kolabujú jednotlivé ekosystémy.

Napriek snahe ochranárov si spoločnosť vážnosť situácie neuvedomovala. Kde sme urobili chybu? Prečo sme sa spamätali až teraz?

Súčasný klimatický aktivizmus môže byť nádejou pre našu planétu. Musíme v sebe nájsť odvahu pristúpiť k radikálnym, no nevyhnutným systémovým zmenám. Už nejde len o záchranu planéty, ide o záchranu ľudského druhu. Spôsob, akým sa hlásia o slovo mladí ľudia, ponúka nádej.

O rečníkovi

Jakub Hrbáň je jedným zo slovenských koordinátorov študentského klimatického hnutia Fridays For Future. Do klimatických štrajkov sa zapojil v marci 2019, keď sa začali prípravy na prvý slovenský štrajk v rámci celosvetového štrajku mladých.

V roku 2017 ukončil štúdium na gymnáziu. Povedal si, že vysoká škola počká a namiesto toho sa zúčastni desaťmesačného komunitného programu YIP (Youth Initiative Program) vo Švédsku. Učil sa aj o výzvach, ktorým ako ľudstvo čelíme. Pracoval v tíme primátora Bratislavy Matúša Valla. Vedie projekt Miznúca Domovina, ktorý sa snaží priblížiť verejnosti problém klimatickej krízy. Vo svojej práci prepája ekológiu, vzdelávanie a vášeň pre silu príbehov.