O čom bude TEDxtalk?

Aj o tom, ako vie jedna koza zmeniť celú komunitu.

Humanitárna pomoc dokáže priniesť priam revolučné zmeny. Mení životy jednotlivcov, aj fungovanie celých komunít. Ľudia sa však pri pomoci druhým pýtajú veľa otázok, ktoré začínajú slovom “Prečo”. Prečo si tí slabší nepomôžu sami? Prečo sa sami nevyhrabú z chudoby? Veď majú ruky aj nohy. Prečo by sme im mali pomáhať my? A prečo by sme mali pomáhať ešte aj v zahraničí? Nemáme chudoby a biedy dosť na Slovensku?

Jedna malá zmena pritom dokáže naštartovať celú reakciu. Mangrovníky a ryby dokážu dostať deti do školy. Príprava do práce môže priniesť nový domov. Koza vie naštartovať udržateľné živobytie. Či už je to humanitárna pomoc, alebo rozvojová spolupráca, výsledok môže byť oveľa väčší ako pôvodný zámer. No tieto výsledky nie je vidno hneď. Vyžadujú si veľa trpezlivosti, vedomostí a práce. Treba v nich vidieť zmysel.

A prečo si teda nepomôžu sami?

O rečníkovi

Braňo Tichý je riaditeľom najväčšej slovenskej humanitárnej organizácie Človek v ohrození. Témam chudoby, porušovania ľudských práv, medzinárodným vzťahom a ich vzájomnému prepojeniu sa venuje už viac ako 15 rokov. V minulosti pracoval pre mimovládne organizácie i medzinárodné inštitúcie vo viac ako 30 krajinách strednej a východnej Európy, Balkánu, Kaukazu, severnej a východnej Afriky. Voľný čas sa snaží deliť medzi svoje deti, psa, snoubordovanie a jachting.