O čom bude TEDxtalk?
Často sa sťažujeme na slovenské zdravotníctvo a jeho nekvalitné služby. Stále sa však máme lepšie ako polovica sveta. V krajinách, ako napríklad Uganda, Keňa či Rwanda, je zdravotná starostlivosť poskytovaná v extrémnom režime s minimálnym technickým vybavením.
Čo s tým však môže urobiť mladý študent medicíny?
Dá sa zladiť náročné štúdium s vnútornou potrebou pomáhať?
Odpoveď sa skrýva v motivácii robiť veci inak, pristupovať k životu odlišne. Napríklad využívať technológie o niečo efektívnejšie. Spojiť medicínu s technológiami a identifikovať ich potenciál práve v krajinách, ktoré často poznáme len z fotografií. Jeden slovenský start-up sa rozhodol prepojiť humanitárnu pomoc s technológiami a zabezpečiť kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť. Priniesli malé prenosné medicínske zariadenie, ktoré v oblasti prevencie dokáže zázraky.
O rečníkovi
Martin Pekarčík je študentom štvrtého ročníka Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. V roku 2018 sa stal súčasťou 30 najúspešnejších študentov tejto univerzity. Vo voľnom čase vedie zdravotnícke školenia horských sprievodcov. Istý čas pôsobil v slovenskom start-upe s názvom Virtual Medicine, ktorý vytvoril aplikáciu „Human Anatomy”. Študenti medicíny a lekári si vďaka nej môžu prostredníctvom virtuálnej reality rozobrať ľudské telo do detailov a vzdelávať (sa). V súčasnosti vedie startup „S-Case”, ktorý vyvíja point of care medicínske zariadenie určené pre krajiny tretieho sveta. S týmto projektom vyhral slovenské aj svetové súťaže, ako napríklad University World Startup Cup v Kodani, Slovak University Startup Cup, Forbes investor Car-pitch či PlayPark European Finals in Venice.